Parafia pw. Św. Józefa
Ogłoszenia Parafialne
21 kwietnia 2024 r.IV Niedziela Wielkanocna     Przypominamy, że zgodnie z wcześniej ustalonym planem Mszy Św. i nabożeństw - od 1 maja do 31 sierpnia - wieczorne Msze Św. będą odprawiane: w dni powszednie o godz. 19.00, a w niedziele o godz. 19.30. Nie będzie w tym...

wiecej

Strona na Facebook

Odwiedź nas na Facebooku

Kontakt

Parafia pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.
ul. Helenowska 3
05-804 Pruszków
kancelaria: 22 728 19 92
tel. i fax proboszcz: 22 728 44 93

Konto parafialne Bank PEKAO SA
16 1240 6380 1111 0000 5113 5001

www.sw-jozef.pl

DROGA ŚWIATŁA

    Skoro przez Krzyż docieramy do Zmartwychwstania, to po Drodze Krzyżowej, czas na Drogę Światła! Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie, które będzie okazją do głębszego zrozumienia sensu Wielkiej Nocy. Droga Światła* to 14 spotkań zwanych także stacjami. Kroczenie zaczyna się tam, gdzie urywa się Droga Krzyżowa – w pustym grobie. Stamtąd ruszymy m.in. do Emaus, zajrzymy do Wieczernika i pójdziemy nad Jezioro Tyberiadzkie. W każdym z tych miejsc czeka na nas Zmartwychwstały!  

   W drodze będzie nam towarzyszyć Sylwia Hazboun** i jej niezwykła muzyka. Artystka czerpie z chrześcijańskiej muzyki Bliskiego Wschodu. Wykonuje tradycyjne pieśni i własne kompozycje, przesiąknięte klimatem Świętej Ziemi. Usłyszymy utwory w języku aramejskim, arabskim i hebrajskim (częściowo przetłumaczone na język polski), m.in. modlitwę "Ojcze nasz" w oryginale.

Program:

18:00 - Msza Święta

19:00 – Droga Światła


Po liturgii możliwość zakupu najnowszej płyty Sylwii Hazboun „Ojcze nasz”.

Zapraszamy!



*Droga Światła - nabożeństwo wielkanocne podobne do Drogi Krzyżowej (będące jej kontynuacją), stworzone pod koniec lat 80-tych przez Salezjanów we Włoszech. Składa się z 14 spotkań (stacji), w których rozważa się wydarzenia tuż po Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.

**Sylwia Hazboun pochodzi z Ustronia. Od wielu lat fascynuje ją Bliski Wschód, a zwłaszcza Święta Ziemia. Trafiła tam podczas studiów z Arabistyki. Z Betlejem pochodzi jej mąż Yousef. Na co dzień oboje pracują w Caritas Polska i zajmują się projektami skierowanymi do mieszkańców Bliskiego Wschodu (m.in. program „Rodzina rodzinie” prowadzony w Syrii). Autorka bloga i kanału na YT „Dzisiaj w Betlejem”.

 Droga Światła i Droga Krzyżowa mają sobie wzajemnie odpowiadać. O ich podobieństwie przypominają łacińskie nazwy: Via Crucis (droga krzyża) i Via Lucis (droga światła). Identyczna jest liczba stacji. Proponowane stacje drogi światła oparte są na wydarzeniach odnotowanych w Nowym Testamencie. Są to:

·  Stacja I – Jezus powstaje z martwych
·  Stacja II – Apostołowie przybywają do pustego grobu
·  Stacja III – Zmartwychwstały Pan objawia się Marii Magdalenie
·  Stacja IV – Zmartwychwstały Pan ukazuje się uczniom na drodze do Emaus
·  Stacja V – Zmartwychwstały Pan objawia się uczniom przy łamaniu chleba
·  Stacja VI – Zmartwychwstały Pan ukazuje się apostołom
·  Stacja VII – Zmartwychwstały Pan przekazuje uczniom władzę odpuszczania grzechów
·  Stacja VIII – Zmartwychwstały Pan umacnia wiarę Tomasza
·  Stacja IX – Zmartwychwstały Pan spotyka uczniów nad Jeziorem Galilejskim
·  Stacja X – Zmartwychwstały Pan przekazuje władzę pasterską Piotrowi
·  Stacja XI – Zmartwychwstały Pan daje uczniom nakaz misyjny
·  Stacja XII – Zmartwychwstały Pan wstępuje do Ojca
·  Stacja XIII – Uczniowie z Maryją oczekują w wieczerniku na Zesłanie Ducha Świętego
·  Stacja XIV – Zmartwychwstały Pan posyła uczniom obiecanego Ducha


   Należy zaznaczyć, iż ze względu na małą popularność tego nabożeństwa jego ostateczny kształt nie jest jeszcze ustalony. Nie ma też żadnych sugestii, jak często i w jakie dni ma się ono odbywać. Dobrze jeśli to nabożeństwo jest odprawiane po zapadnięciu zmroku, aby podkreślić symbolikę światła. Jeśli to możliwe, droga światła powinna mieć formę procesji. Wówczas na jej czele jest niesiony paschał, krzyż z czerwoną stułą lub figura Zmartwychwstałego i ewangeliarz. Wierni niosą zapalone świece. Przy każdej stacji powtarza się wezwanie, które również nie ma jeszcze jednolitej formy; można wybrać jedną z trzech wersji:
    K.: Witaj, Jezu Chryste Zmartwychwstały. W.: Albowiem przez Swą Śmierć i Zmartwychwstanie odkupiłeś nas, Panie.
    K.: Kłaniamy się Tobie, Chryste, i błogosławimy Ciebie. W.: Żeś przez Paschę Swoją świat odkupić raczył.
    K.: Kłaniamy Ci się, Zmartwychwstały Chryste, i błogosławimy Ciebie. W.: Że przez śmierć i zmartwychwstanie swoje dałeś życie światu.

 

Inne aktualności

Wielka Niedziela

obrazek

Dodano: 01.04.2024 godz. 05:54

Wielka Niedziela - DZIEŃ ZMARTWYCHWSTANIA PANA JEZUSA

Wigilia Paschalna

obrazek

Dodano: 01.04.2024 godz. 05:52

Wielki Piątek 2024

obrazek

Dodano: 30.03.2024 godz. 06:58

Wielki Piątek – dzień śmierci Pana Jezusa na Krzyżu. W tym dniu w Kościele nie ma Mszy Św. Liturgia Męki Pańskiej o godz. 19.00. Po liturgii adoracja do godz. 22.00. W wielki Piątek obowiązuje post ścisły (powstrzymanie się od...